Arbeidet på låven i Innerdalen har startet


Tekst og foto: Oddvar Olafsen

I festeavtalen som KNT (Kristiansund og Normøre Turistforening) har inngått med Iver og Torill Innerdal om å leie den gamle Innerdalshytta, inngår også låven på gården. Gammelhytta ble åpnet for selvbetjening i september i fjor. I år er det foretatt noe finpuss innvendig. Blant annet er hytta utsmykket med gamle bilder fra innerdalsområdet fra rundt 1950, tatt av den dyktige fotografen Lars L. Rødset fra Ålvundeid.  Nå ansees hytta som ferdig. Kun noen små detaljer gjenstår.

Helga 17.–19. august var det dugnadsstart på låven. Innerdalen har i sommer og høst hatt et godt besøk. Gammelhytta har totalt 33 sengeplasser. Fra lørdag  til søndag lå det folk i alle køyer, på flatsenger både på soverom og kjøkken. En av dugnadsfolket la seg på verandaen og tre på låven. I alt 48 personer.  Så det ser ut som om Innerdalen har potensiale.

Låven skal innredes og få 16 sengeplasser. Utvendig skal låven være som før. Noen nødvendige forsterkninger må til for å holde det gamle på plass.

Låven hadde tidligere torvtak som ble byttet til bølgeblikk. Nå skal låven på ny få torv på taket. Vinduer skal inn, og blir plassert i eksisterende glugger. Låven skal isoleres. På første dugnad skulle det gjøres forberedende arbeider for skifting av tak. 10 ivrige personer med utmerket arbeidslyst møtte. Hovedarbeidet var bygging av stilas rundt hele låven.

I løpet av lørdagen var arbeidet som var tenkt for hele helga unnagjort. En dag på dugnad uten noe å gjøre kan da vel ikke være KNT tradisjon. Skal man rive tak må det være brukbart vær. Før alle var kommet til søndagsfrokosten var beslutningen tatt. Vi starter på første takseksjon av i alt 5. Bølgeblikk ble tatt av, gamle takåser fjernet og takbukker tilpasset. Hvordan få opp de tunge takåsene? Ikke tvil for lenge, det tapper krefter. Muskelkraft har hjulpet i mange generasjoner, også her. Når den ene taksiden hadde fått sine stokker på plass, startet legging av underpanel. En ved kappsaga, en til å legge panelene på plass og de det er plass til slår spiker, da går det unna. De første regndråpene kommer, men alt er under kontroll. Panelene har ikke ligget lenge før stiftemaskinen fester plasten. Noen lekter og presenning, så kan alle puste lettet ut. Nå er det å håpe at værgudene er snille, de tre siste helgene av september, når resten av taket skal utføres.

Planen er at låven skal bli selvbetjent vinterkvarter, mens det betjente tilbudet på Nyhytta skal bruke låven om sommeren. Gammelhytta blir da kun selvbetjent. I sommer bruker Nyhytta noen av rommene på Gammelhytta. Så har du arbeidslyst, liker deg i storslagne omgivelser, er det ingen grunn til å la være å ta kontakt for ei arbeidshelg i Innerdalen. Resultatet er tenkt å stå i mange år til glede for mang en fjellvandrer.


Gammelhytta i Innerdalen er ferdig renovert. Nå har arbeidet med ombygging av låven startet. Bølgeblikket skal fjernes og det nye taket skal få torv, som det har hatt tidligere
Steinar Lund, nærmest, Johan Sættem og Ola Smiset har fjernet bølgeblikk og forbereder underlag for nytt tak.

Ola Smiset til venstre og Steinar Lund bruker rå muskelkraft for å få takåsen over mønet. Skjult ligger Svein Arve Berg og hjelper til.

Ola Smiset, Svein Arve Berg, Steinar Lund og Johan Sættem plasserer den første takåsen.

Wenche Ellefseth rydder på låven får å klargjøre for innredning.

Tove Hundseth må lage mer hylleplass hvis det skal bli struktur på verktøyrommet.

Steinar Solvoll, bakerst, er en ivrig dugnadsdeltaker i Innerdalen. Har tatt mange turer helt fra Stjørdal for å delta på dugnader i Innerdalen. Ola Smiset er en av våre trofaste lokale deltakere fra Viromdalen.

Gyda Gravem sørger for god forpleining fra det fine kjøkkenet på Gammelhytta. I dag har hun prefabrikkert steik hjemme, for å få raskere tilberedning. Mange andre skal også bruke kjøkkenet mens det er dugnad.

Tove Hundseth måler opp lengden til nye takåser.

Alle kluter til. Johan Sættem legger på plass panelene, mens Svein Arve Berg og Tove Hundseth sørger for spikringen.

Wenche Ellefseth og Ragna Karlsvik rydder mens taktekkerne har startet på andre taksiden.

Plast og presenning er på og taket er igjen tett. Dugnadshelga er over.

 

Sammen med KNT for friluftsglede:
 


Kontaktinformasjon:

Kristiansund og Nordmøre
Turistforening
Postboks 476
6501 Kristiansund
Tel 71676937
Mob 90865088
Faks 71676444
turist@c2i.net