Med kajakk til Freikollen.

Lørdag i pinsa var vi 5 stk som møtte opp ved kajakknaustene i Dunkarsundet (naustene er satt opp av Kristiansund og Nordmøre turistforening (KNT) og gir rom for nesten 100 av medlemmenes kajakker). Noen få minutter over 9 var vi alle på vannet.  At vi bare var 5 stykker kan vi nok skylde været for, lavt skydekke og moderat temperatur. Turen startet med rolig padling inn gjennom Nordsundet og ut av Markussundet. På Bolgsvaet lå Jan Gjerde i kajakken og ventet og dermed var vi 6 som fortsatte videre innover forbi Vadsteinsvika til Kristiansund seilforenings landsted, Oldenborg. Kajakkene ble halt opp på flytebrygga og vi skiftet fottøy før vi tok løs på den bratte lia opp mot Freikollen. Bratt var det så det holdt men med passende tempo og kjentfolk i teten gikk det jevnt unna.

Noe utsikt å snakke om var det desverre ikke, Freikollen var denne dagen innpakket i tåke fra like over havflata og opp. Jubelen sto derfor i taket da vi etter halvannen time, like under toppen, kom ut av skydekket til en verden i strålende sol. Som øyer i et hvitt hav stakk Tustnastabbene hodet opp og kikket over mot oss. Vi skrev oss inn i boka som fellespadletur med KNT før vi la oss på rygg til småprat og småsoving mens sola varmet skoddevåte kropper. Behovet for næring var det som til slutt tok overhånd og fikk oss av gårde nedover mot Oldenborg igjen.

Vel nede ved seilerhytta ble det hygge med grilling, mat og drikke før det var på tide å sette kajakkene på vannet for hjemtur. (I parentes må det her være på sin plass med en takk og skryt til seilforeningen for at vi fikk tilgang til det flotte anlegget de har etablert med flytebrygger, grillhus og spiseplasser i den lune sørvendte bukta.)

Returen ble en ren kosetur, først opp Bremsnesfjorden til Klubba og derfra videre rundt Kirkelandet med avstikkere innom det som fantes av trange sund og lune bukter. Tilbake ved naustene i Dunkarsundet litt før kl 19, traff turens første regndråper vannflaten rundt oss. En flott tur i flott padlevær. For å sitere turlederen: ”Bedre bruk av en lørdag skal du lete lenge etter!” Neste år må padlefolket kjenne sin besøkelsestid.

Det som var med: Arve Olsen, Geir Kjørsvik, Heidi Leonhardsen, Jan Gjerde, Petter Brevik (turleder) og Øyvind Bliksvær (skriver).

 

 

 

 

 


Sammen med KNT for friluftsglede:
 


Kontaktinformasjon:
 

Kristiansund og Nordmøre
Turistforening
Postboks 476
6501 Kristiansund
Tel 716 76937
Mob 908 65088
Faks 716 76444
turist@c2i.net
webmaster

Webredaksjon: Inge Gudmundsen og Ivar Vullum