Tur med KNT til Kjøvskartinden

 

Lørdag 24.april arrangerte Kristiansund og Nordmøre Turistforening fellestur til Kjøvskartinden i Romsdalsfjellene. Dagen opprant med strålende sol fra skyfri himmel, og til sammen var vi 28 deltakere og turledere Snorre Visnes og Ottar Gjestad som la veien til Isfjorden.

Snøen lå helt nesten ned til parkeringsplassen så vi fikk utnyttet skituren maksimalt. Ruta går forholdsvis flatt innover mot Kavlisetra.  Så starter motbakkene opp mot toppen på 1552 meter.

Oppstigningen var nokså konstant bratt – sporene gikk stadig i sikk-sakk, og det ble godt med noen pust i bakken underveis. Fra lunsjplassen ble det ekstra god tid til å nyte den flotte utsikten til nabofjellet Kirketaket og Romsdalen med blant annet Juratind, Vengedalstind og Trollveggen.  

Alle kom til topps og kunne skrive seg inn i turboka på toppvarden og for øvrig dokumentert bestigningen og utsikten på foto. Det var flere grupper som hadde funnet veien til toppen denne dagen – så det var nesten folksomt på topp-punktet.

Om oppstigningen var noe tung, fikk vi betalt i fullt monn på veien ned. Myk snø med fine forhold for telemarksvinger for de som ønsket det! Da var det helt greit å være litt mør i beina dagen derpå.

Takk for nok en trivelig fellestur med KNT!

 

Referent:Kirsti Guttormsen
Bilder: Ole Gammelsæter

Turledere: Ottar Gjestad og Snorre Visnes

 

 

 

 

 


Sammen med KNT for friluftsglede:
 


Kontaktinformasjon:
 

Kristiansund og Nordmøre
Turistforening
Postboks 476
6501 Kristiansund
Tel 716 76937
Mob 908 65088
Faks 716 76444
turist@c2i.net
webmaster

Webredaksjon: Inge Gudmundsen og Ivar Vullum