Med kajakk på Smøla

Lørdag og søndag 15-16 august dro 9 padlere fra Kristiansund og Nordmøre Turistforening til Smøla hvor det alltid er godt å komme.  Værmeldingen var heller grå for nordmøringer som har vært godt vante i hele sommer. Enkelte på listen valgte derfor å bli hjemme.

Turen startet fra Jøstølen etter korte stopp på Kongshaug krabbe og Straumen for matsupplering. Kajakkene kom på vannet i strålende sol. Turleder Geir Kjørsvik fikk full støtte i at det ikke var raskeste veien til målet som gjaldt. Med kajakk på Smøla er det om å gjøre å finne flest mulig trange sund, holmer og skjær. Vi fant alt.

Området vi padlet i egner seg vel best for kajakker og fugler. Nærgående båter finnes ikke, med ett unntak denne helgen.

Kveldens krabbeaften ble holdt på Hallarøya etter medvindspadling i frisk bris det siste stykket. Slike opplevelser gir store glis og er ingen demper på stemningen. En stor takk til Hanne og Einar Taknæs for lån av brygge til overnatting.  Morgendagens vær ble gjennomgangstemaet for kvelden og alle kjente gamle værtegn ble diskutert.

Søndagen ga værtegnene rett i motsetning til meterologene. Flatvannspadling gjennom gamle vær som Spivarden og Ringsøya og selvfølgelig det som fantes av padlebare sund. En liten historiereise i seg selv.

Denne typen søndagstur er å anbefale.

Vel tilbake til Jøstølen  lastet vi fornøyde bilene opp og stilte først i fergekø. Da først fikk meterologene rett i sine ”spådommer.”

De som var med: Geir Kjørsvik (turleder), Nils Bøe,  Are Olsen, Arild Pedersen, Øyvind Svanemsli, Dag Arnesen, Arve Olsen, Einar Råket og Jostein Hopen .

 



 

Jostein Hopen

 

 

 

 

 


Sammen med KNT for friluftsglede:
 


Kontaktinformasjon:
 

Kristiansund og Nordmøre
Turistforening
Postboks 476
6501 Kristiansund
Tel 716 76937
Mob 908 65088
Faks 716 76444
turist@c2i.net
webmaster

Webredaksjon: Inge Gudmundsen og Ivar Vullum